دفاع سه سطحی رزمندگان در جنگ اقتصادی

شنبه 1398/07/06 - 08:31 استان مازندران
به مناسبت هفته دفاع مقدس

دفاع سه سطحی رزمندگان در جنگ اقتصادی

یادداشت دکتر مجید قربانی مسئول کانون بسیج اساتید دانشگاه علمی کاربردی استان مازندران پیرامون دفاع سه سطحی رزمندگان در جنگ اقتصادی:

روزگاری نه چندان دور، خلق حماسه دفاع مقدس توسط رزمندگان با کمترین تجهیزات اما بیشترین همت و غیرت و انسجام صورت گرفت.دفاع جانانه ای که شهادت پاداش آن بود و چه بسیار جوانانی که با خلاقیت و ایده پردازی، تاکتیک های ناب جنگ مستقیم را به رخ ارتش های مدعی جهان کشیدند و صد البته که ماندگاری این اثر در کتاب خاطرات تاریخ، مدیون فداکاری جوانان بی ادعا و پرمحتوای این مرز وبوم بوده است.

درشرایطی که جنگ مستقیم و سخت بر میهن ما تحمیل شد، سربازان و فرماندهان جبهه استقامت، همانا جوانان بودند.جوانانی که به آنان اعتماد شد ونتیجه این اعتماد، حفظ سرزمین پدری ومادری وحفظ روحیه حق طلبی بوده است.

اکنون که بار دیگر در جنگی از جنس اقتصادی در مقابل حریفی مدعی قرار گرفته ایم، دفاع جانانه تنها با اعتماد به قشر جوان وتحصیلکرده و حق طلب، ممکن خواهد بود. به راستی که نخبگان ما در عرصه تولید و تلاشگران عرصه کارآفرینی و تجار و ایده پردازان نخبه در عرصه تجارت و اقتصاد، سربازان واقعی این جنگ تمام عیار هستند.

دفاع سه سطحی در جنگ اقتصادی با این عناوین، راهبرد منطقی خواهد بود:

۱-سطح بین الملل: تحریم کنندگان و همراهی کنندگان تحریم در سطح بین المللی با دفاع دیپلماتیک و استراتژی پویا درحوزه تجارت و داد وستد بین المللی باهمراهی تجار خلاق کشور، ناکام خواهندشد.

۲-سطح کشور: تسلیم شوندگان و منفعلان در عرصه اقتصاد و البته اختلاس گران و فاسدین اقتصادی، بزرگترین دشمن در جنگ اقتصادی هستند که با همت ناظرین و متولیان امر و همراهی مردم، ناکام خواهندشد.

۳-سطح فردی: اعتماد به نفس و تقویت روحیه خودباوری، رمز موفقیت در جنگ اقتصادی است.

اگر بتوانیم میزان اثرگذاری تاکتیک روانی دشمن اقتصادی در لایه های مختلف جامعه را کاهش دهیم و به جوانان و تولیدکنندگان اعتمادکنیم و به ویژه مدیران میانی و ارشد کشور، تصمیمات مبتنی بر درونگرایی درحوزه اقتصاد اتخاذ کنند، موفقیت در جنگ اقتصادی، تضمین می گردد. در هرسه سطح ذکرشده، مراقبت وهوشیاری دستگاه های نظارتی و قضایی و شجاعت و پاکدستی دستگاه های اجرایی یک اصل مهم و اساسی است.

امید که همانند دوران دفاع مقدس، با تکیه برجوانان و تزریق روحیه خودباوری و سلامت کامل مدیران به عنوان تسهیلگران این نبرد، به پیروزی نهایی برسیم.

 

نویسنده: دکتر مجید قربانی

 

روابط عمومی سازمان بسیج اساتید استان مازندران

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.